Archiwa tagu: techniki graficzne

Bogactwo możliwości w tworzeniu kalkografii.

kalkografia -autor Julia KP

kalkografia -autor: Julia KP

Warsztat artysty zawiera wiele technik i materiałów. Jedną z nich jest technika „kalkowania” poprzez kalkę drukarską. Mamy do czynienia z odbitką, czasami gotową kompozycją szablonową w połączeniu z papierem lub innym medium. Jeszcze tylko troszeczkę inwencji twórczej a można prowokować i zestawiać obrazy graficzne, rysunkowe, plamy, linie. Całe bogactwo proponowanego asortymentu.

Po pierwsze ODCISK – czyli to co kryje się pod powierzchnią prowokujemy do uzewnętrznienia w odbiciu graficznym w postaci czarnego oddruku.  Należy ułożyć na proponowanym wzorze kalkę z warstwą farby skierowaną na  materiał i za pomocą np.: wałka, patyczka, lub poprzez zarysowanie lub odciśnięcie gorącą powierzchnią (żelazko) uwiecznić wizerunek.  Ważne aby pracować na miękkim podłożu, pod kartkę szykujemy kocyk lud przy mniejszych formatach owiniętą materiałem deseczkę. Czytaj dalej

Akwaforta, miękki werniks i akwatinta.

grafikaAkwaforta – technika, jak wspomniałam służy do przenoszenia rysunku naszej kompozycji, akwaforta odpowiedzialna jest za kreskę, jest bardzo precyzyjna, a grubości kresek regulujemy przez długość czasu trawienia. Akwafortę możemy stosować zamiennie z miękkim werniksem.

Nakładanie twardego werniksu.

Na odtłuszczoną blaszkę nakładamy równomiernie wałkiem gumowym werniks akwafortowy. Robimy to na piecyku na ciepło. Werniks jest lekko przeźroczysty. Kiedy powleczona nim płaszczyzna staje się koloru miodowego znaczy to, że warstwa substancji jest odpowiednia i zostawiamy płytkę do wyschnięcia.
Czytaj dalej