Archiwa tagu: kolor

Zabawa barwą i jej aurą – rozmowa z Marią Macięgą o sztuce.

Bohaterką sierpniowej wystawy w przestrzeni CHR Plaza w Toruniu jest artystka z południa kraju – Maria Macięga.
Malarstwo studiowała w pracowni G .Brylewskiej, S .Sobolewskiego, prof. R. Oramusa  w  Instytucie Sztuki UP w Krakowie.  Pasjonatka  sztuki , teatru i malarstwa. Zajmuje się również fotografią, grafiką warsztatową i innymi wieloma ciekawymi zagadnieniami związanymi ze sztuką ; rozwojem kultury. Obcowanie ze sztuką daje  szaloną satysfakcję i dostarcza bodźców do dalszego samorozwoju.Cały czas doskonali swój warsztat  poprzez nabywanie nowych artystycznych doświadczeń, postawę twórczą, uczestnictwo w wystawach, przeglądach, wydarzeniach artystycznych:  indywidualne wystawy autorskie, udział w wystawach zbiorowych ( wyróżnienia) , prace w zbiorach prywatnych, w ekspozycjach instytucji ,periodykach w kraju i za granicami.

Zapytana o INSPIRACJE tak mówi o swojej twórczości:
Czytaj dalej

Gra barw czyli malarstwo Marty Lipowskiej

Słucham i patrzę, oddycham i chodzę,
I nie ma zachwyt mój granic i końca!
Wszystko jest jasne! Wszak nawet cień w drodze
Jest synem blasku: pochodzi ze słońca.
(K. Wierzyński, Słucham i patrzę, 1919 r.)
Te słowa z wiersza skamandryty mogłyby posłużyć za artystyczne motto tarnobrzeskiej artystki Marty Lipowskiej – doskonale odzwierciedlają ducha prac, które można oglądać na aktualnej wystawie w Galerii Maya.

Wystawa malarstwa Marty Lipowskiej w Galerii Maya w Toruniu

Wystawa malarstwa Marty Lipowskiej w Galerii Maya w Toruniu

Czytaj dalej

Abstrakcja ma sie dobrze

13 października odbył się wernisaż wystawy łódzkiego artysty Wojciecha Kalety – pierwszej tak konceptualnej wystawy w Galerii Maya.
Artysta zdaje się wyznawać zasadę Kandinsky’ego, który stanowczo powtarzał: „przedmioty szkodzą memu malarstwu”.

Wojciech Kaleta

Wojciech Kaleta

Czytaj dalej

Pejzaż wewnętrzny Marty Lipowskiej.

Śledząc malarstwo Marty Lipowskiej wnikliwy obserwator z pewnością zauważy, że artystka nie stara się dokumentować rzeczywistości. Jej obrazy nie są notatkami z otaczającego nas świata, a raczej malarskim fantazmatem czasu. Uchwycone na płótnie chwile i wrażenia z pewnością posiadają swoją realną inspirację, jednak artystka przetwarza je w taki sposób, iż stają się one Jej wewnętrzną wypowiedzią.

Tytuł: Czereśniowa II

Tytuł obrazu: Czereśniowa II, format 50x40.

Nie znajdziemy w tych pracach dominującej kolorystyki, czy motywu przewodniego, odkryjemy natomiast niesamowitą grę światła, w wydobyciu którego istotną rolę pełni nad wyraz zróżnicowana faktura. Prowadzona przez artystkę rozgrywka między światłem a fakturą, na pierwszy plan wysuwa formę tychże obrazów,  na których to czasem wyłania się  jakaś postać. Niejednokrotnie tajemnicza, ponieważ całkowicie pozbawiona szczegółów.
Z każdego płótna emanuje zachwyt nad codziennością. Czy są to sceny w ogrodzie, czy wyciszony pejzaż morski, widoczna jest nieskończona admiracja świata. Jednym razem widz zaproszony zostaje przez artystkę do wypełnionego emocjami i feerią barw ogrodu, innym razem  porwany jest  na bezludny brzeg morza, który buduje wyjątkowy, nostalgiczny nastrój przepojony ciszą.
Zachwycające grą światła, koloru i faktury, wyraziste, a tym samym rozpoznawalne malarstwo Marty Lipowskiej ukazuje zapis wizji, często nierealistyczny, niemalże abstrakcyjny „pejzaż wewnętrzny”.

M. M.: Maluje Pani sceny z życia codziennego, są to misternie przez Panią wybierane zdarzenia czy tworzy Pani pod wpływem chwili?
M. LIPOWSKA:
Inspiracją do powstania obrazu jest dla mnie zawsze ciekawa sytuacja kolorystyczna. Nie zawsze mam możliwość malowania z natury – w przypadku postaci w ruchu lub szybko zmieniającego się światła jest to chyba niemożliwe, dlatego często maluję na podstawie zdjęć. Czytaj dalej