Archiwa tagu: karykatura

W zwierciadle

Człowiek jest najważniejszy w sztuce, jako temat i jako źródło sztuki. Nic więc dziwnego, że wiele uwagi poświęca się wizerunkowi człowieka w różnym rozumieniu, również dosłownym. Portret, czy karykatura jest jednym z często podejmowanych tematów. W kręgu zainteresowań jest nasz wizerunek. To, jak chcemy być postrzegani, jak widzimy sami siebie i to jak inni nas widzą, stanowi bardzo ważną relację naszego świata wewnętrznego z tym co nas otacza.  Drugi człowiek jest dla nas zwierciadłem, w którym chętnie i z ogromną ciekawością się przeglądamy.

karykatura Gajosa Czytaj dalej

O dystansie i teatrze w twórczości Dominika.

Hanka
Prace Dominika Jasińskiego będzie można oglądać w Maya przez cały listopad, aż do połowy grudnia.W galerii pojawią się barwne portrety znanych postaci polskiego kina i nie tylko …
Dominik portretuje aktorów i aktorki z całego świata, jak również futbolistów, reżyserów, inżynierów… a więc po prostu ludzi. W każdym znajduje ciekawą wartość, ale z zawodem aktora jest Mu łatwiej:

Anna Szumańska o „Współczesnych typach polskich”.

Obydwa cykle grafik „Współczesne typy polskie” oraz „Królowie życia” powstały w Toruniu na wydziale grafiki w latach 2008-2010. „Współczesne typy polskie” powstał wcześniej, początkowo nie planowałam żadnego cyklu, pierwszy projektem była Pani Gienia, która jako jedyna powstała na podstawie szkicu z natury, kiedy jeszcze uczęszczałam do liceum plastycznego i w związku z tym jest najmniej „zdeformowana”. Był to okres intensywnej pracy, kiedy to w ramach ćwiczeń nad swoim warsztatem, każdą wolną chwilę poświęcałam szybkim szkicom, głównie podczas dojazdów do szkoły, stąd częste motywy ludzi w pociągach i autobusach.Balbina
Czytaj dalej

„Królowie życia” Anny Szumańskiej

„Królowie życia” to cykl grafik poruszający temat człowieka, jego osobowości i charakteru.Jest to bardziej przemyślana koncepcja, ukazuje 10 przedstawicieli różnych grup społecznych, wyodrębnionych ze względu na zawód, który wykonują, przekonania lub swoje przyzwyczajenia. Każdy z nich został ochrzczony mianem króla lub królowej, co ma podkreślać władzę którą nad nami roztaczają w danym momencie naszego życia, są to jednak bardziej uzurpatorzy niż prawowici władcy. Specyfika ich panowania polega w niektórych przypadkach również na tym, że w zależności od tego czym im się spodobamy czy też nie, w zależności od tego jak będziemy dla nich mili, mogą nam zaszkodzić lub na odwrót, pomóc.
Czytaj dalej