Archiwa tagu: grafika

Bogactwo możliwości w tworzeniu kalkografii.

kalkografia -autor Julia KP

kalkografia -autor: Julia KP

Warsztat artysty zawiera wiele technik i materiałów. Jedną z nich jest technika „kalkowania” poprzez kalkę drukarską. Mamy do czynienia z odbitką, czasami gotową kompozycją szablonową w połączeniu z papierem lub innym medium. Jeszcze tylko troszeczkę inwencji twórczej a można prowokować i zestawiać obrazy graficzne, rysunkowe, plamy, linie. Całe bogactwo proponowanego asortymentu.

Po pierwsze ODCISK – czyli to co kryje się pod powierzchnią prowokujemy do uzewnętrznienia w odbiciu graficznym w postaci czarnego oddruku.  Należy ułożyć na proponowanym wzorze kalkę z warstwą farby skierowaną na  materiał i za pomocą np.: wałka, patyczka, lub poprzez zarysowanie lub odciśnięcie gorącą powierzchnią (żelazko) uwiecznić wizerunek.  Ważne aby pracować na miękkim podłożu, pod kartkę szykujemy kocyk lud przy mniejszych formatach owiniętą materiałem deseczkę. Czytaj dalej

Grafika warsztatowa: od matrycy do odbitki.

Parę słów wstępu…

Warsztatowe techniki graficzne powoli odchodzą w zapomnienie, zastępuje je coraz częściej popularna dzisiaj serigrafia, a przede wszystkim druk cyfrowy. Miejsca gdzie głównie możemy spotkać się z ręczną, tradycyjną obróbką to akademie artystyczne, gdzie tworzą zarówno studenci jak i profesorowie oraz nieliczne prywatne pracownie. Problemem jest przede wszystkim właśnie sam warsztat, jako miejsce z odpowiednim sprzętem i chemikaliami, które ciężko jest zorganizować samemu. Wielkim minusem jest brak pracowni otwartych, gdzie absolwenci nie kontynuujący studiów doktoranckich mogliby mieć swobodny dostęp.

Czytaj dalej

Królowie Życia gościnnie w galerii Maya, czyli wystawa grafik Anny Szumańskiej w Toruniu

Grafiki z  cyklu „Królowie życia”  A.Szumańskiej od 30 lipca 2011r. do 25 sierpnia 2011r. będą do obejrzenia w stacjonarnej galerii Maya. Cykl i historię jego powstania prezentujemy na blogu Maya : KRÓLOWIE ŻYCIA.

Zapraszamy również do GALERII PRAC ARTYSTKI na stronie galerii oraz do zakupu jej prac.

 Szumańska wystawa Toruń

Czytaj dalej

Anna Szumańska o „Współczesnych typach polskich”.

Obydwa cykle grafik „Współczesne typy polskie” oraz „Królowie życia” powstały w Toruniu na wydziale grafiki w latach 2008-2010. „Współczesne typy polskie” powstał wcześniej, początkowo nie planowałam żadnego cyklu, pierwszy projektem była Pani Gienia, która jako jedyna powstała na podstawie szkicu z natury, kiedy jeszcze uczęszczałam do liceum plastycznego i w związku z tym jest najmniej „zdeformowana”. Był to okres intensywnej pracy, kiedy to w ramach ćwiczeń nad swoim warsztatem, każdą wolną chwilę poświęcałam szybkim szkicom, głównie podczas dojazdów do szkoły, stąd częste motywy ludzi w pociągach i autobusach.Balbina
Czytaj dalej

„Królowie życia” Anny Szumańskiej

„Królowie życia” to cykl grafik poruszający temat człowieka, jego osobowości i charakteru.Jest to bardziej przemyślana koncepcja, ukazuje 10 przedstawicieli różnych grup społecznych, wyodrębnionych ze względu na zawód, który wykonują, przekonania lub swoje przyzwyczajenia. Każdy z nich został ochrzczony mianem króla lub królowej, co ma podkreślać władzę którą nad nami roztaczają w danym momencie naszego życia, są to jednak bardziej uzurpatorzy niż prawowici władcy. Specyfika ich panowania polega w niektórych przypadkach również na tym, że w zależności od tego czym im się spodobamy czy też nie, w zależności od tego jak będziemy dla nich mili, mogą nam zaszkodzić lub na odwrót, pomóc.
Czytaj dalej