Zabawa barwą i jej aurą – rozmowa z Marią Macięgą o sztuce.

Bohaterką sierpniowej wystawy w przestrzeni CHR Plaza w Toruniu jest artystka z południa kraju – Maria Macięga.
Malarstwo studiowała w pracowni G .Brylewskiej, S .Sobolewskiego, prof. R. Oramusa  w  Instytucie Sztuki UP w Krakowie.  Pasjonatka  sztuki , teatru i malarstwa. Zajmuje się również fotografią, grafiką warsztatową i innymi wieloma ciekawymi zagadnieniami związanymi ze sztuką ; rozwojem kultury. Obcowanie ze sztuką daje  szaloną satysfakcję i dostarcza bodźców do dalszego samorozwoju.Cały czas doskonali swój warsztat  poprzez nabywanie nowych artystycznych doświadczeń, postawę twórczą, uczestnictwo w wystawach, przeglądach, wydarzeniach artystycznych:  indywidualne wystawy autorskie, udział w wystawach zbiorowych ( wyróżnienia) , prace w zbiorach prywatnych, w ekspozycjach instytucji ,periodykach w kraju i za granicami.

Zapytana o INSPIRACJE tak mówi o swojej twórczości:

„Kluczem do mojej twórczości jest mój temperament. Sztuka to moje drugie ja, które tkwi obok mnie i ze mną. Inspiracje czerpię z otaczającej rzeczywistości ,upływającego czasu ,który nie zna się na zegarku… , ciekawości duchowej egzystencji człowieka.
Malarstwo  jest  dla mnie komunikatorem ze światem zewnętrznym.
Codzienność mnie wciąż zachwyca różnorodnością swoich barw i odcieni; popieram postawioną tezę, iż  malarstwo rozpuszcza destruktywne moce, które nosimy w sobie.”

Od inspiracji przechodzimy głębiej do PROCESÓW TWÓRCZYCH:

„Cenię moją autonomię w malarstwie..; interesuje mnie malarstwo jako sposób specyficznego formułowania własnego stosunku do świata i ludzi. Studia artystyczne pomogły mi w bardziej świadomym operowaniu formą i warsztatem. Spośród dziedzin sztuk wizualnych wybrałam malarstwo jako medium bardzo bogate w środki wyrazu . Nie pospiesznie  poszukuję tematu.. ; patrzę i szukam ..’po dniach , ‘po schodach , ‘po twarzach.. ; temat dojrzewa zanim powstanie jego wizualizacja .  Najczęściej pracuję na dużych formatach / szpachlą , kartami z tworzyw elastycznych , mat.  tekstylnymi , rzadziej pędzlem/ techniką akrylową , olejną , pastelową ..i trochę fotografii.”

Zapytana o PROBLEMATYKĘ i filozofię tworzenia  Maria Macięga naprowadza nas tor swojego myślenia:

- Malarstwo to nie to, co widzimy ale to, co chcemy zobaczyć-
W obrazach można zauważyć uwagę skierowaną na ciekawość otaczającej   rzeczywistości, cykle  i powtórzenia. W swoim malarstwie szukam tematów skierowanych na aspekt człowieka, obserwację, przyglądanie się bez ocen i podsumowań, lecz z pełną tolerancją dla istoty egzystencji wychodząc z założenia w odniesieniu do cytatu   ‘Świat nie jest do oglądania , trzeba w nim być /Mark Rodman/ ,z pełną zagadkowością istoty duchowej egzystencji co łączy się meta empirycznie. Jednakże zakres tematyki obrazów i dobór barw, jest różnorodny ;balansuje na granicy prawdy, skojarzeń i fikcji.”

Niezwykle magicznym elementem emanujący z Jej obrazów jest kompozycja barwna, dlatego nie mogłam nie poprosić M.M. aby w kilku słowach opowiedziała o kolorach i kompozycji w swoich pracach:

„Bawię  się barwą i jej aurą jaką ze sobą niesie. Barwy karmią nas swoją ukrytą energią , na którą pozornie nie zwracamy uwagi , dlatego moja sztuka jest ‘zainteresowana’ różnorodnością gamy barwnej  , zestawień kolorystycznych. Ukośne i pionowe podziały podkreślają swoistą harmonię stając  w roli łącznika fragmentów rzeczywistości.  Często stosuję mocne kontrasty ,które emanują radosną atmosferą żywej , czystej gamy barwnej  i kontrastami zestawień krzyczą do odbiorcy /cykl Nastroje/ , lub budując elementy codzienności egzystencjonalnej  wprowadzają nastrój powtarzających się pór roku w zestawieniu gamy barw złamanych/ poliptyk ,Cztery Pory Roku’/. Dogłębnie w malarstwie poszukuję rozwiązań w opozycyjnym kierunku surowej efektywności i radosnej ekspresji.”

W moim odbiorze P. Maria jest bardzo miłą, wrażliwą i elokwentną rozmówczynią. Wyczulona na kolor i piękno tworzy niepowtarzalne kompozycje, których kolor potrafi zdominować nawet pochmurne jesienne dni. Zapraszam do obejrzenia prezentacji prac artystki w internecie tych, którzy nie zdążyli obejrzeć wystawy na żywo: http://mayagaleria.com/galerie-artystow/maria-maciega.html