W zwierciadle

Człowiek jest najważniejszy w sztuce, jako temat i jako źródło sztuki. Nic więc dziwnego, że wiele uwagi poświęca się wizerunkowi człowieka w różnym rozumieniu, również dosłownym. Portret, czy karykatura jest jednym z często podejmowanych tematów. W kręgu zainteresowań jest nasz wizerunek. To, jak chcemy być postrzegani, jak widzimy sami siebie i to jak inni nas widzą, stanowi bardzo ważną relację naszego świata wewnętrznego z tym co nas otacza.  Drugi człowiek jest dla nas zwierciadłem, w którym chętnie i z ogromną ciekawością się przeglądamy.

karykatura Gajosa
O tym, że portret istnieje w sztuce od zarania dziejów wiadomo. A co z karykaturą?
Nie trzeba wysiłku, aby znaleźć je w różnych epokach i miejscach …
Co do miejsc – polecam Muzeum Karykatury w Warszawie.
Bohaterami karykatur są często  znane twarze – artyści, sportowcy, politycy… ale też nasi znajomi. Od papieży, Hitlera, Mahometa po Zenka z Warszawy – choć wiadomo, że karykatura tego ostatniego, bez względu na to, jak dobra  będzie, sławy  nie zyska i obejrzą ją jednostki.

Woody Allen

Woody Allen

Tak czy inaczej karykatura ma być zbiorem mocno zarysowanych, podkreślonych cech danej osoby, osobowości, czy sytuacji (rysunek satyryczny). Karykatura może mieć charakter prześmiewczy, służyć walce z osobą lub sytuacją. Może być po prostu próbą scharakteryzowania danego człowieka. Tak czy inaczej, zawsze odbiorca doszukiwać  się  w niej będzie podobieństw i cech charakterystycznych pozwalających skojarzyć postać, do której się ona odnosi.

 Karykatura na zamówienie : www.majawolf.pl

Dodaj komentarz