Taniec w obrazach pełnych muzyki.

    

   Malarstwo Renaty Domagalskiej tętni życiem, energią, pasją. Ruch, który stanowi dla artystki główną inspirację, zdaje się być głównym bohaterem Jej prac. Człowiek jest tu narzędziem służącym do zobrazowania dynamiki i wyraźnej za jej pomocą ekspresji, której to efekt artystka osiąga za pomocą szybkich, szerokich i intensywnych pociągnięć pędzla oraz bogatej, często silnie skontrastowanej, soczystej kolorystyki. Każdy gest zaakcentowany jest rzuconą z odpowiednią intensywnością plamą barwną, która kreśli widzowi tor tegoż gestu.

Kobiety tańczące na obrazach Domagalskiej potraktowane są sumarycznie, szkicowo, nie przedstawiają konkretnej osoby, jednocześnie uosabiając każdą. Poprzez taki zabieg niedopowiedzenia artystka stwarza poetycki świat marzeń, kobiecych pragnień, w których obnaża ich duszę – niezwykle subtelną i radosną. Odwieczny, filozoficzny spór o dualizm ciała i duszy u Domagalskiej znika w magiczny sposób. Res extensa i res cogitans stanowią nierozłączną jedność. Ciało nie jest wiezieniem duszy, jest jej równoprawnym partnerem. Nastrojowi zadumy i skupienia odpowiada wyciszona, achromatyczna gama barwna, podczas gdy w scenach przepełnionych radością i zabawą odgrywa się niesamowity spektakl światła i koloru.

Wszystkie te cechy powodują, że sztuka Renaty Domagalskiej posiada niezwykłą siłę wyrazu, a jej płótna tętnią muzyką. Artystka starając się wiernie oddać ciało w ruchu, złagodziła, wysubtelniła futurystyczną ekspresję wyrazu, nadając swoim pracom styl pełen liryzmu. Spokój, ład, a przede wszystkim ciało funkcjonujące w pełnej harmonii z duszą to własności charakteryzujące całe malarstwo artystki.

Obrazy Renaty Domagalskiej będzie można oglądać  a także nabyć  od 16 grudnia 2011 do 26 stycznia 2012r. w Toruniu w galerii Maya.

plakat wystawy Domagalskiej

wystawa, ekspozycja prac R. Domagalskiej

oglądanie prac

podczas wernisażu

Rozmowy z artystką

Dodaj komentarz